BilimSia İkili Bilim Seti
BilimSia İkili Bilim Seti
Fiyat: 85.00 TL 51.00 TL
Kategori: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Marka: Sia Kitap
Kitap Kodu: SIA12042022000002
Stok Durumu: Stokta Var
Yazar: Kolektif
ISBN: 978-625-7266-63-5 / 978-625-7266-98-7
Sayfa Sayısı: 488
Miktar:- +  
Bu kitap hakkında soru sorulmadı.

Soru Sorun

Adınız:
E-posta Adresiniz:


Sorunuz: Not: HTML'e dönüştürülmez!

İlk Üç Dakika
Yazar: Steven Weinberg
ISBN:  978-625-7266-63-5
Sayfa Sayısı: 216

STEPHEN HAWKING BAŞTA OLMAK ÜZERE DÜNYADA VE
TÜRKİYE’DE BİRÇOK BİLİMİNSANI ŞUNDA HEMFİKİR:
BUGÜNE KADAR YAZILMIŞ EN BAŞARILI POPÜLER BİLİM KİTABI

Evrenimiz bundan yaklaşık 14 milyar yıl önce oluşmaya başladı. Ancak yıldızları, gezegenleri ve yaşam formlarını meydana getiren elementlerden fizikteki temel kuvvetlere her şeyin nedeni, ilk üç dakikada olanlara dayandırılabilir. 23 Temmuz 2021 tarihinde aramızdan ayrılan Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg, 1976’da yazdığı bu kitapta, o üç dakika içinde neler olduğunu bütün detaylarıyla ortaya koyuyor. Anlaşılması güç bilimsel konuları meslekten olmayanların da kavrayabileceği bir dille açıkladığı bu sayfalarda, Weinberg’in teorik fizik alanında bir deha olduğu kadar, aynı zamanda iyi bir eğitici ve anlatıcı olduğunu görme fırsatı buluyoruz.

Kitabın yazıldığı yıllarda Büyük Patlama Kuramı ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası temel parçacıklar fiziğine dayanır; onun da “Standart Model”i Weinberg’in kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştır. Kitapta evrenin tüm evrimine değinilirken, henüz yanıtı bulunamamış sorular da etraflıca ele alınmaktadır.

Kitabın biri astrofizik-kozmoloji, diğeri ise kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg’in 1993 tarihli ikinci baskıda yaptığı güncellemelerin sonrasında elde edilen kimi deneysel sonuçları kısa dipnotlarla kitaba eklemişlerdir.

Einstein: Bir Biliminsanının Tutkuları
Yazar: Barry Parker
ISBN:  978-625-7266-98-7
Sayfa Sayısı: 272
“... Yirminci yüzyılın en önde gelen fizikçisini tanımak isteyenler kitaptan büyük bir zevk alacaklar...”
– Publisher’s Weekly

Dünyayı değiştiren biliminsanlarından Albert Einstein, sadece görelilik kuramları, yeni evren kavrayışı, hatta her şeyin teorisi açısından değil, arkadaşlıkları, evlilikleri, dünya barışına katkıları açısından da 20. yüzyılın yetiştirdiği en önemli isimlerdendi. Kendisi de ünlü bir fizikçi ve bilim yazarı olan Barry Parker, bu ünlü beynin fiziğe yaptığı katkıların ötesini, hayatının detaylarıyla tutkularının boyutlarını aydınlatan Einstein: Bir Biliminsanının Tutkuları’nda herkes için bir Einstein portresi çiziyor. En çok fiziği, ama felsefeden matematiğe geniş bir düşünce evreniyle seyahatten müziğe gündelik hayatı neşelendiren her şeyi seven Albert Einstein hakkında yazılmış seçkin bir biyografi.

“... En sonunda efsane Einstein yerine, insan Albert hakkında bir şeyler öğrenebileceğiz...”

– Nobel Ödüllü Sheldon Lee Glashow

“... Parker bize, bir dahinin hayatında insani duyguların ve tutkuların nasıl hayati bir rol oynayabileceğini gösteriyor...”

– Prof. Michael D. Joner / Brigham State Üniversitesi

Yorum Yapın

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'e dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi