Kontrolsüz Güç - Üretme Tüket - Finans Piyasalarında Saklı Düzen
Kontrolsüz Güç - Üretme Tüket - Finans Piyasalarında Saklı Düzen
Fiyat: 400.00 TL 240.00 TL
Kategori: Araştırma - İnceleme
Marka: Sia Kitap
Kitap Kodu: KONTROLSUZ001
Stok Durumu: Stokta Var
Yazar: Kolektif
ISBN: 978-625-726-6-2-91
Sayfa Sayısı: 992
Miktar:- +  
Bu kitap hakkında soru sorulmadı.

Soru Sorun

Adınız:
E-posta Adresiniz:


Sorunuz: Not: HTML'e dönüştürülmez!

Kontrolsüz Güç

Yazar: Ozan Bingöl

ISBN: 978-625-726-6-2-91

Sayfa Sayısı: 352

Sadece son on beş yılda 5,58 trilyon lira vergi ödedik.

Bu kadar vergi ödeyip;

–    Geçsek de geçmesek de yola-köprüye tekrar para ödüyorsak,

–     İzlemediğimiz bir televizyon kanalını bizler finanse ediyorsak,

–     Muayene katkı payı ödemeye devam ediyorsak,

–     Devletin okuluna kayıt yaptırırken kayıt parası ödemek zorunda kalıyorsak,

–     Sokağımızdaki asfalta katılım payı ödüyorsak,

–     Garantili hastaneleri biz yükleniyorsak,

–     Harcını ödediğimiz hizmete bir de döner sermaye bedeli ödüyorsak,

–     İşsizlik maaşına bile damga vergisi ödüyorsak,

–     İsmini dahi bilmediğimiz nice paylar, fonlar, hizmet bedelleri ile karşılaşıyorsak,

–     Ve bir sosyal devlette eşit ve ücretsiz almamız gereken neredeyse tüm hizmetlere tekrar bu kadar para ödüyorsak;

O zaman soru şu: VERGİLERİMİZ NEREDE?

Her bir vatandaş bu soruyu mutlaka sormalıdır. Çünkü bu ülkeye gerçek demokrasi; neye ne kadar vergi ödediğini bilen, bunun farkında olan ve ödediği her kuruş verginin nerelere harcandığının hesabını soran bir toplum ile gelecektir.

Üretme Tüket

Yazar: Ali Ekber Yıldırım

ISBN: 978-605-69914-7-9

Sayfa Sayısı: 320

İthalat-Siyaset-Rant Kıskacında Tarım

“Üretimden uzaklaştırılan Türkiye, tarımda hemen her ürünü ithal eder duruma geldi. Kendine yeterli olabilecekken tarımda kendi kendini adeta imha ediyor. Bu nedenle ithalat bağımlısı oldu. Tarıma verilen desteklerin, kredilerin de önemli bölümü ithalata, yani başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeye harcanıyor... Türkiye’de yüksek girdi fiyatlarıyla üretim yapan çiftçi, ürününü çoğu zaman maliyetin altında satmak zorunda bırakılıyor. Üreticide ucuz olan tarım ürünü, tüketiciye pahalıya satılıyor. Üretici ile tüketici karşı karşıya getiriliyor. Birileri üreticinin ve tüketicinin üzerinden para kazanıyor. Tarımı ve kırsalı bekleyen en büyük tehlike, üreticilerin bu vasıflarını yitirerek tüketici konumuna geçmeleri. Bugün köylerde, kırsalda çiftçiler üretimden çekiliyor. Şehirdekiler gibi tüketici konumuna geçiyor. Türkiye ne yazık ki bu sürece girdi.”

Tarım ekonomisi konusunda Türkiye’deki otorite isimlerden, ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı çok sayıda ödül alan, araştırmacı gazeteci Ali Ekber Yıldırım, yıllardır köşe yazılarıyla hayvancılığa ve tarıma dair çok önemli sorunlara değinmekte. Bu kitapta da tarımda, gıdada, kırsal yapıda yaşananlarla ilgili bir kesit sunmaya çalışıyor. Kırsaldaki çözülmeyi ve oluşan yeni yapıyı, uygulanan politikaların yarattığı tahribatı, ithalatı, ürün bazında değerlendirmeleri, gıda, GDO, organik tarım, hayvancılık, kooperatifçilik, iklim değişikliğinin etkileri gibi çeşitli konulardaki gelişmeleri yazıyor ve doğru tarım politikalarının nasıl olması gerektiğine işaret ederken ilgili herkesi uyarıyor.

Finans Piyasalarında (Saklı) Düzen Risk, Çöküş ve Kazanç

Yazar: Richard L. Hudson

ISBN: 978-625-726-63-3-8

Sayfa Sayısı: 320

“Wall Street Journal’ın Avrupa baskısının yönetici editörü iken 1997’de Mandelbrot ile tanıştım. Bizi piyasaların nasıl işlediği konusunu tekrar gözden geçirmeye ikna etmek amacıyla Brüksel’deki ofisimize gelmişti. Uçuşan beyaz saçları, objektif ve kuvvetli inandırıcılığı, tartışmayı sevmesi ve konu dışına çıkmaya eğilimli olması gibi özellikleriyle daha ilk başta bende tipik bir çılgın bilim insanı izlenimi bırakmıştı. Gazeteyle ilgili düzenlenecek bir iş konferansını planlarken aklıma risk konusunda konuşma yapması için Mandelbrot’u davet etmek geldi. Konferansın tam anlamıyla yıldızı oldu. Aralarında Avrupa’nın önde gelen finansçılarının, girişimcilerinin ve risk alma konusunda herkesi geride bırakan CEO’larının olduğu davetliler ilk önce büyük bir şaşkınlıkla onu dinlediler. Yaptığı tuhaf konuşma herkesi büyülemişti. Konferans sonrasında yapılan bir ankete göre, günün en iyi konuşmacısı seçildi. Microsoft CEO’su Steve Ballmer bile gölgede kalmıştı.” Richard L. Hudson

Bu kitap sadece üniversitelerin ekonomi bölümlerindeki akademisyenlere değil daha geniş bir topluluğa hitap etmektedir. Mandelbrot’un söyledikleri önemlidir ve finans sektöründeki her profesyoneli, piyasalardaki her yatırımcıyı, korkutucu bir hızda paranın nasıl kazanılıp kaybedildiğini anlamak isteyen herkesi ilgilendirmektedir.

Bu kitabı okumak sizi zengin yapmayacaktır, ama sizi daha bilgili kılacaktır. Belki de sizi daha fakir hale gelmekten kurtaracaktır.

Yorum Yapın

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'e dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi